28 Február 2018

Abarth na medzinárodnom autosalóne v Ženeve 2018

 

  • Hviezdou expozície bude Abarth 124 GT, nová špeciálna edícia s dvoma osobitosťami sprostredkovanými rýdzim vzrušením z roadstera a ľahkou bezpečnou strechou, ktorá je ako jediná na trhu vyrobená kompletne z uhlíkového kompozitu.
  • Po boku novinky sa predstaví Abarth 695 Rivale, model vyvinutý v spolupráci so spoločnosťou Riva, ktorý demonštruje prepojenosť dvoch talianskych značiek vyznačujúcich sa pozornosťou k detailom a túžbou po rýchlosti.
  • Výkon, technológie a ikonický taliansky štýl sú kľúčovými faktormi globálnej expanzie značky so škorpiónom v znaku.
  • Okruhové preteky, rally a mladí jazdci v súťažnej sezóne Abarth 2018.

 

Premena obyčajného do niečoho mimoriadneho vedúca k produkcii najlepších malých športových vozidiel v segmente: také je poslanie značky so škorpiónom v znaku, ktorá bola vždy synonymom výkonu a ikonického talianskeho štýlu. Tieto hodnoty Abarth hrdo prezentuje aj na tohtoročnom autosalóne v Ženeve.

V žiari reflektorov sa vo svetovej premiére predstaví model 124 GT, adrenalínom nabitá špeciálna edícia vyvinutá pretekárskym oddelením značky Abarth. Vozidlo sa vyznačuje dvoma osobitosťami. Je totiž štýlovým coupé aj výrazným a dynamickým roadsterom zaisťujúcim neopakovateľné potešenie z jazdy.

Táto špeciálna edícia v tradičnom štýle GT sa predstaví po boku exkluzívneho Abarthu 695 Rivale s dvojtónovou karosériou v kombinácii modrého odtieňa Riva Sera Blue a sivého odtieňa Riva Shark Grey a s modrým koženým interiérom. Vozidlo navrhnuté v spolupráci s preslávenou a kultovou lodenicou Riva je dokonalou zmesou elegancie a výkonu.

Táto dvojica vysoko atraktívnych vozidiel je pozvánkou pre všetkých, ktorí sa túžia dozvedieť viac o skutočných hodnotách značky zrodenej zo špičkového výkonu, starostlivého dielenského spracovania a nepretržitých technických úprav. Tieto kľúčové hodnoty vedú prácu dizajnérov, inžinierov a technikov pri vytváraní kompaktných superšportových vozidiel, ktoré sú pripravené pre každodenné vozovky aj pretekárske okruhy.

 

Abarth 124 GT

Expozícia značky Abarth na autosalóne v Ženeve predstaví novú špeciálnu edíciu, ktorá sa môže pochváliť dvojakou osobitosťou v podobe coupé a roadstera v exkluzívnom sivom odtieni Alpi Orientali. Abarth 124 GT ponúka špeciálne riešenie, ktoré je ľahké a zároveň jednoduché. Ľahko ovládateľná látková strecha je v tomto prípade kombinovaná s ľahkým a bezpečným hard topom. Ide pritom o jedinú pevnú strechu v segmente, ktorá je kompletne vyrobená z uhlíkového kompozitu. Okrem štandardných prvkov a vlastností modelu 124 spider ponúka špeciálna edícia rad exkluzívnych doplnkov, napríklad 17palcové ultraľahké zliatinové kolesá OZ, ktoré sú o 3 kilogramy ľahšie ako štandardné kolesá a zaručujú lepšiu ovládateľnosť, ako aj svieži a športový vzhľad.

Kryty zrkadiel a predný spojler sú vyvedené v špecifickom odtieni Gun Metal. Voliteľne je k dispozícii matne čierne prevedenie kapoty, ktoré odkazuje na klasický Abarth 124 Rally, ktorý toto riešenie využíval s cieľom zabrániť oslneniu vodiča odleskami od kapoty. Zadný spojler a hard top sú ponúkané tiež voliteľne. Záujemca môže voliť tiež podobu krytov zrkadiel, ktoré môžu byť karbónové alebo v červenom odtieni.

Hard top z uhlíkového kompozitu je opatrený veľkým zadným oknom s účinným odhmlievaním, ktoré ho dokáže sprehľadniť behom troch minút. Hmotnosť tohto dielu, ktorý prispieva k väčšej kompaktnosti a väčšej torznej tuhosti je len 16 kilogramov. Karbónový hard top poskytuje veľmi dobré tepelné a hlukové izolačné vlastnosti a zároveň umožňuje aj vynikajúci výhľad vzad. Jeho nespornou výhodou je aj ľahká demontáž či montáž, ktorá vyžaduje len niekoľko málo jednoduchých krokov. V praxi to znamená, že štýlové GT, ktoré bolo vždy súčasťou DNA značky Abarth je možné premeniť na vzrušujúci roadster v priebehu niekoľkých minút. Tieto dve osobitosti opäť zdôrazňujú základné hodnoty značky Abarth: výkon, dielenské spracovanie a technickú výnimočnosť. Nový Abarth 124 spider bol navrhnutý tak, aby sa stal meradlom športových roadsterov. Tohto výsledku dosahuje prostredníctvom najmodernejších riešení, ako sú hmotnosť sústredená medzi nápravy, motor inštalovaný za prednou nápravou, dômyselná mechanika a špeciálne materiály pre dosiahnutie rekordnej výkonovej hmotnosti. Dokonalé rozloženie hmotnosti na nápravy v pomere 50/50 prispieva k vynikajúcej spätnej väzbe a agilite. Zavesenie kolies využíva prednú lichobežníkovú nápravu s dvoma priečnymi ramenami a zadnú päťprvkovú nápravu, pričom odladenie oboch bolo zamerané na väčšiu stabilitu počas brzdenia a v zákrutách. Abarth 124 GT je vybavený výkonným a spoľahlivým štvorvalcom 1.4 MultiAir Turbo s výkonom 170 k (to znamená 124 k na liter zdvihového objemu) a krútiacim momentom 250 Nm. Vozidlo dosahuje najvyššej rýchlosti 232 km/h a z 0 na 100 km/h zrýchli za 6,8 sekundy. K dispozícii je šesťstupňová manuálna alebo automatická sekvenčná prevodovka Essesse. Prvá z nich sa vyznačuje rýchlym a presným radením a tiež krátkou radiacou pákou. Pretože zvuk motora je zásadným prvkom všetkých vozidiel Abarth, štandardná výbava zahŕňa výfukový systém Record Monza s variabilným protitlakom, ktorý je schopný meniť prúd výfukových plynov v závislosti na otáčkach a vytvárať tak hlboký a veľmi uspokojivý zvuk.

 

Abarth 695 Rivale

Abarth 695 Rivale je špeciálnou edíciou navrhnutou v spolupráci so značkou Riva, ikonickou a preslávenou talianskou lodenicou. Jedná sa o najvycibrenejšiu zo všetkých kreácií Abarthu a dokonalú zmes elegancie a výkonu.

Prémiové materiály a výkon superšportového vozidla predstavujú kombináciu, ktorá robí z modelu 695 Rivale úplne jedinečné vozidlo.

Abarth 695 Rivale je ponúkaný ako hatchback a kabriolet (ako vozidlo vystavené v Ženeve) a vyniká exkluzívnou karosériou v dvojtónovom odtieni modrá Riva Sera Blue a sivá Shark Grey. Vzhľad dopĺňa dvojica akvamarínových prúžkov okolo celej karosérie, čo je prvok, ktorý charakterizuje aj jachty Riva. Matne chrómované kľučky dverí, nápis 695 Rivale na zadných výklopných dverách a zadných blatníkoch a lišty na zadných výklopných dverách robia model úplne nezameniteľným a pripomínajú jachty Riva. Všetko toto kúzlo ide ruku v ruke s obvyklým úsilím o najlepšie výkony vďaka neustálemu technickému zdokonaľovaniu, ktoré sprevádza každý model značky Abarth. Pod kapotou modelu 695 Rivale sa nachádza motor s objemom 1368 cm3 s výkonom 180 k a krútiacim momentom 250 Nm. Výkonová hmotnosť modelu 695 Rivale je hodná skutočného superšportového vozidla (5,8 kg/k pri hmotnosti len 1045 kg) a úctyhodné sú aj ďalšie výkonové parametre: najvyššia rýchlosť 225 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h iba za 6,7 sekundy (6,9 s robotizovanou sekvenčnou prevodovkou). Inými slovami, Abarth 695 Rivale je vozidlom, ktoré poteší aj tých najnáročnejších zákazníkov hľadajúcich eleganciu, vycibrenosť a špičkové výkony.
Jeho štýl je inšpirovaný úplne novou otvorenou motorovou jachtou Riva 56 Rivale, jednou z najelegantnejších a najrýchlejších jácht, ktoré kedy lodenice v Sarnico postavila.

Interiér vozidla víta posádku hrejivým prístrojovým panelom z mahagónového dreva, čo predstavuje jasnú inšpiráciu exkluzívnymi jachtami. Drevo - najprirodzenejší materiál - sa snúbi s najmodernejšími technológiami pre absolútnu výnimočnosť, tak ako u jácht Riva. Okrem prístrojového panela s javorovými vložkami zahrňuje interiér aj špeciálny volant s modrým a čiernym koženým čalúnením a s mahagónovým stredom, a tiež čalúnenie kaplnky s kontrolnými ukazovateľmi modrou kožou a mahagónovú hlavicu radiacej páky a mahagónové prahové lišty. Špičková je tiež technologická výbava. Štandardom je napríklad infotelematický systém UconnectTM so 7palcovou HD dotykovou obrazovkou a funkciami Apple CarPlayTM a Android AutoTM. Každé vozidlo dopĺňa číslovaný štítok inštalovaný za pomocou rovnakých skrutiek, aké využíva Riva u svojej jachty Riva 56. Tento štítok môže byť ďalej personalizovaný menom majiteľa, čo je ďalší originálny spôsob, ako dodať novému Abarthu 695 Rivale dotyk výnimočnosti. Charakter Abarthu podtrhuje výfukový systém Akrapovič s koncovkami z uhlíkového kompozitu, brzdové strmene Brembo s čiernymi štvorpiestikovými strmeňmi vpredu, 17palcové zliatinové kolesá Supersport so špecifickou lesklo sivou úpravou a zavesenie Abarth by Koni s tlmičmi s premenlivou charakteristikou FSD (Frequency-Selective Damping). Tieto jedinečné vlastnosti a prvky robia Abarth 695 Rivale okamžitou klasikou - hodnou miesta v elitnom registri Abarth, ktorý zahŕňa najexkluzívnejšie vozidlá z hľadiska techniky či histórie klasifikované ako zberateľské.

 

Okruhové preteky, rally a mladí jazdci v súťažnej sezóne Abarth 2018

Pretekársky kalendár Abarthu pre sezónu 2018 sa zameriava na dve hlavné oblasti, rally s ambicióznym medzinárodným kalendárom zahŕňajúcim šampionát FIA R-GT, majstrovstvá Európy a národné série v rôznych európskych krajinách, a tiež okruhové preteky so šampionátmi Abarth Selenia Trophy a talianske či nemecké majstrovstvá F4 .

Po impozantnom debute v roku 2017, kedy Abarth 124 rally získal taliansky a španielsky majstrovský titul vo svojej kategórii, si Abarth stanovuje ďalšie ciele, nové ceny pre víťazov a pripravil aj ďalšie stimulačné programy pre jazdcov ktorí sa zúčastňujú medzinárodných majstrovstiev v rámci Abarth 124 rally Selenia International Challenge.

Najvyššou cenou pre jazdcov zúčastňujúcich sa šampionátu FIA R-GT bude Abarth 124 rally pre celkového víťaza. Na jazdcov ale čaká rad ďalších cien v jednotlivých pretekoch, ako aj stimulačné programy pre účasť. Veľmi atraktívne budú aj ceny pre jazdcov súťažiacich v národných majstrovstvách v rámci Európskej únie v triede R-GT.

V roku 2017 vyhral Abarth 124 rally triedu R-GT v talianskom majstrovstve s Fabriziom Andolfim Jr. a španielskom majstrovstve s Alvarom Muñiz Morom, čím preukázal vynikajúcu spoľahlivosť a konkurencieschopnosť už v prvej sezóne. Andolfi dokončil všetkých 10 pretekov, ktorých sa zúčastnil (sedem sa započítavalo do šampionátu 124 Rally Selenia Trophy, vrátane Rally di Romagna, Rally San Marino na nespevnených vozovkách a Rallye du Valais), vo svojej triede zvíťazil osemkrát a celkovo dosiahol veľmi pôsobivých výsledkov. Ďalšia skvelá demonštrácia potenciálu spideru Abarth prišla nedávno z rally Montecarlo, kde Andrea Nucita a Marco Vozzo zaznamenali neuveriteľný štvrtý najlepší čas - medzi oficiálnymi vozidlami WRC - v najťažšej špeciálnej rýchlostnej skúške, ktorý bola charakteristická náročnými podmienkami so snehom a ľadom. Vďaka správnemu nastaveniu motora a kontroly trakcie taliansky jazdec dokázal, že s vozidlom s pohonom zadných kolies je možné obstáť v náročnej konkurencii a zabezpečiť divákom neopakovateľný zážitok.

Pokiaľ ide o okruhové závody, tento rok prebehne už desiaty ročník Abarth Selenia Trophy. Ide o naozajstný rekord, najmä vzhľadom k tomu, že sa ho naďalej zúčastňujú pôvodne Abarthy 500 Assetto Corse. V roku 2012 tento model doplnil Abarth 695 Assetto Corse, a vďaka upgradu v roku 2014 vzrástol jeho výkon na 215 k. Vozidlo tak naďalej poskytuje úplne excelentné výkony a zaisťuje vzrušujúce momenty.

Jazdci šampionátu Abarth Selenia 2018 Trophy môžu súťažiť vo vozidlách Abarth 695 Assetto Corse Evoluzione alebo Abarth 500 Assetto Corse, a to v oddelených triedach. Osobitná pozornosť je venovaná mladým jazdcom od 16 do 18 rokov, ktorí sa môžu zúčastniť vďaka dohode s ACI Sport, ktorá pomáha začínajúcim športovcom a športovkyniam získať pretekárske licencie absolvovaním špeciálnej testovacej sezóny. A zabudnúť nesmieme ani na špeciálnu triedu určenú ženám.
Abarth Selenia Trophy pozostáva zo siedmich pretekov, z ktorých dva prebiehajú v zahraničí. Šampionát má stále väčší medzinárodný formát a láka veľký počet zahraničných jazdcov. V sezóne 2017 sa stal víťazom taliansky jazdec Cosimo Barberini, pred Fínom Juuso Pajurantou, Švédom Joakimom Darbomom a Turkom Kuzeyom Eroldu.

Vzhľadom k vynikajúcim úspechom v Taliansku a v Nemecku v minulých sezónach sa Abarth rozhodol podporiť ďalší, v poradí už štvrtý ročník nemeckého šampionátu F4 a potvrdil aj účasť v úlohe sponzora a oficiálneho dodávateľa motorov talianskeho majstrovstva F4.

Motor 1.4 Turbo T-Jet s výkonom 160 k je odvodený od jednotky používanej v cestnom modeli 595 a súťažných vozidlách Abarth, a aj tento rok sa objaví pod kapotážou talianskych monopostov Tatuus. V poslednej sezóne sa nemeckého šampionátu F4 zúčastnilo cez 40 veľmi mladých jazdcov a v talianskom majstrovstve štartovalo viac ako 30 vodičov. Majstrovstvo F4 sa rozrástlo aj do severnej Európy a na Blízky východ, a to v rovnakom formáte, teda s monopostami Tatuus a motormi Abarth.

 

Expozícia Abarth

Návštevníkov expozície na autosalóne v Ženeve privítajú materiály demonštrujúce charakter vozidiel Abarth. V tomto ročníku budú výtvory so škorpiónom v znaku vystavené vedľa modelov Fiat, čo zvýrazní spojenie medzi oboma značkami. Výstavné priestory oboch značiek susedia a sú šikovne oddelené bez výrazných medzníkov medzi týmito dvoma svetmi.

Steny z hrubého betónu a žíhané kovové časti podlahy evokujú svet pretekania a dynamiku, ktorá je témou celej expozície. Za zmienku stojí umiestnenie modelu 695 Rivale nad sklenenou plochou s grafikou evokujúcou pohybujúcu sa vodu.

V expozícii a v jej okolí budú distribuované tiež informatívne letáky, ktoré verejnosť zoznámia s produktmi FCA Bank, finančnej spoločnosti špecializovanej na oblasť financovania automobilov. Spoločnosť pôsobí na hlavných európskych trhoch, vo Švajčiarsku prostredníctvom spoločnosti FCA Capital Suisse SA, a podporuje predaj vozidiel skupiny Fiat Chrysler Automobiles prostredníctvom inovatívnych finančných a lízingových produktov určených predajcom, súkromným zákazníkom aj spoločnostiam.

 

Turín, 28. 2. 2018

 

najnovšie videá

rozšírené vyhľadávanie

Vyhladávanie...

Od
Pre
Vyhladávanie

Súvisiace obrázky


Príložit súbor